top of page
  • Black Instagram Icon

Unikatowy obszar

Macierowe Bagno

MyTreeHomeoriginalb-3.webp

Macierowe Bagno to unikatowy na skalÄ™ EuropejskÄ… prywatny obszar dzikich terenów zielonych poÅ‚ożony w Å›cisÅ‚ej aglomeracji warszawskiej.

IMG_0007.jpg

Ponad 6 hektarowe torfowisko przeplatane wydmami pozostaje prawdziwie dzikÄ… oazÄ… fauny i flory.

Dotrzeć można tutaj nie tylko samochodem (od stacji Metro ÅšródmieÅ›cie – dystans pokonujemy w  20 minut poza godzinami szczytu), ale również miejskimi Å›rodkami transportu ( Rondo MiÄ™dzylesie, Rondo Centrum Zdrowia Dziecka).

Ogromny teren położony jest bezpośrednio przy granicy z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym i praktycznie w całości znajduje się pod opieką Fundacji Pro Ambiente (więcej TUTAJ).

Obszar podzielony jest na trzy strefy:

I Strefa PóÅ‚nocna

Użytkowa – gdzie znajdujÄ… siÄ™ zagroda dla koni, kwietna łąka, mikro bio-warzywnik oraz drewniany podest przeznaczony na letnie warsztaty i eventy. Tu rozpoczynać siÄ™ bÄ™dzie pierwszy etap planowanej Å›cieżki edukacyjnej.

6576585665-scaled.jpg
werwrt345.jpg

II Strefa Centralna

Obowiązuje tu już strefa ciszy i wstęp mają tylko osoby przebywające na terenie ośrodka.

III Strefa Południowa

Obejmującą chroniony teren rozlewiska sięgający aż do okalającej teren od południa leśnej drogi.

BGAASAD345TRDF-scaled.jpg
IMG_5583.jpg

Historia Torfowiska

Ludzie i historia powstania obecnego krajobrazu.

O bioróżnorodnoÅ›ci fauny i flory na terenie dawnych  wyrobisk torfowych wiemy caÅ‚kiem sporo, ale o prawdziwej historii tego miejsca nieÅ‚atwo znaleźć informacje.

Na szczęście historia żyje w ludziach – a my mieliÅ›my szczęście goÅ›cić w Fundacji OsobÄ™, PotomkiniÄ™ (w czwartym pokoleniu) Pana Jana Adasiaka, którego losy Å›ciÅ›le splatajÄ… siÄ™ z Macierowym Bagnem.

Jan Adasiak ( ur. w 1884 r. w okolicach Piotrkowa) to samodzielny i ciężko pracujÄ…cy, mÅ‚ody przedsiÄ™biorca, który w okresie miÄ™dzywojennym, z sukcesem wdraża siÄ™ w bardzo obiecujÄ…cy na owe czasy biznes : wydobycie torfu. Surowiec ten – od przeÅ‚omu XIX i XXw- w Europie jest bardzo pożądany.

W podwarszawskiej Zielonce gdzie pan Jan (wraz żonÄ…, paniÄ… MariannÄ…, dwiema córkami i synem) zamieszkuje na przeÅ‚omie lat 20 i 30-stych XX wieku – eksploatuje swoje pierwsze torfowiska. Jednak okoliczne zÅ‚oża kurczÄ… siÄ™ i po wyczerpaniu rodzina podąża „za torfem”, przeprowadzajÄ…c siÄ™ w okolice obecnych terenów pogranicznych MiÄ™dzylesia i WesoÅ‚ej, gdzie torfowy potencjaÅ‚ bagiennych terenów wykorzystuje już rodzina Majkowskich.

PaÅ„stwo Adasiakowie zamieszkujÄ… domek na wzgórzu w lesie, nieopodal wyrobiska gdzie pracujÄ…, wspólnie pozyskujÄ…c zÅ‚oża należące do Majkowskch.

Niestety poczÄ…tek II wojny Åšwiatowej tragicznie zapisuje siÄ™ w losach obu rodzin. Pan Konstanty Majkowski trafia do obozu jenieckiego w Niemczech, a na dom Adasiaków spada bomba niszczÄ…c posesjÄ™.
W tej sytuacji Jan Adasiak decyduje siÄ™ szybko odkupić, od zarzÄ…dzajÄ…cej majÄ…tkiem w imieniu męża- Majkowskiej, kopalniÄ™ torfu wraz z przylegÅ‚ym domostwem i staje siÄ™ posiadaczem 15 morgów (8 ha) Kolonii Macierowe Bagno.  Na mocy aktu notarialnego z 1941 roku, zobowiÄ…zuje siÄ™ on, oprócz uiszczenia zapÅ‚aty, wydobyć i dostarczyć do warszawskiego domu wdowy Majkowskiej 3 tony torfu. To piÄ™knie obrazuje na jak wielkÄ… skalÄ™ wydobywana byÅ‚a kopalina na Macierówce.
Od 1941 roku wraz z rodzinÄ… i dwunastoma najÄ™tymi pracownikami fizycznymi, pozyskujÄ…cymi rÄ™cznie torf, do poczÄ…tków lat 50- tych, przedsiÄ™biorstwo intensywnie dostarcza na rynek torf medyczny -wyższej jakoÅ›ci i o innej cenie rynkowej oraz torf opaÅ‚owy, który jest niejako taÅ„szym odpadem.

IMG_8463-scaled.jpeg

Unikatowy obszar

3r4tyjwaqAWSDFGHGDESA.jpg

Wyrobiska torfowe pogłębiajÄ… siÄ™ szybko – siÄ™gajÄ… kilkunastu metrów, a pÅ‚aski niegdyÅ› teren ewoluuje krajobrazowo i przyjmuje formÄ™ niecki ( widocznej wyraźnie do dziÅ›). Taka rzeźba uÅ‚atwia wykÅ‚adanie wydobytego torfu na brzegi –  tak by uÅ‚atwić zaÅ‚adunek i transport.

PowstaÅ‚e w wyniku wydobycia ogromne doÅ‚y po wyeksploatowaniu zasypywane sÄ… ziemiÄ… lub sztucznie zalewane wodÄ…, co niestety wymaga problematycznego w tym terenie systemu melioracyjnego aby zapobiec zalewaniu przylegÅ‚ych terenów rolniczych.
Przy wspóÅ‚pracy z sÄ…siadem powstaje jednak rozwiÄ…zanie w postaci rowu melioracyjnego ( mniej wiÄ™cej w poÅ‚owie dÅ‚ugoÅ›ci obecnej grobli zachodniej) , który odprowadza nadmiar wody deszczowej nagromadzonej w  4 stawach wyrobiskowych połączonych kanaÅ‚ami.
Rodzina Adasiaków prowadzi również uprawÄ™ rolnÄ… stosujÄ…c gospodarkÄ™ pÅ‚odozmianowÄ… ( fasola, ogórki, pomidory, saÅ‚ata) oraz prowadzi niewielki sad ( Å›liwy i jabÅ‚onie).

Pod koniec wojny, kiedy sprzedaż torfu jest utrudniona, właśnie ta rolnicza działalność ratuje przed głodem rodzinę. Pan Jan wozem konnym wozi warzywa na handel do Warszawy i dzięki temu udaje się przetrwać jego najbliższym.
Biznes torfowy upada całkowicie w latach 50- tych.

Na poczÄ…tku lat 70-tych, po Å›mierci Pana Jana, jego dzieci sprzedajÄ… wiÄ™kszÄ… część ziem trzem nowym wÅ‚aÅ›cicielom ( którzy budujÄ… domy i osiedlajÄ… siÄ™ przy nowo nazwanej i podzielonej geodezyjnie ulicy Torfowej ). Po sÄ…siedzku prowadzona jest również zmiennie dziaÅ‚alność nie tylko rolnicza; pieczarkarnia, gabinet weterynaryjny, pracownia RTG, wypożyczalnia kajaków.

W rÄ™kach potomków Adasiaków zostaje siedlisko wraz z maÅ‚ym domem i zabudowania gospodarcze ( ich zgliszcza i pozostaÅ‚oÅ›ci murów ostaÅ‚y siÄ™ do dzisiaj- schowane pod konarami zawalonych drzew) i pozostaÅ‚a część ziemi rolnej, którÄ… nastÄ™pnie córka i wnuczka pana Adasiaka uprawiajÄ… aż do poÅ‚owy lat 90-tych. Staw należący do nich zostaje zarybiony przez wnuka i przez kilka lat jest prywatnym Å‚owiskiem poÅ›ród piÄ™knego leÅ›nego krajobrazu.

Niestety powodziowe lato pod koniec lat 90 – tych,  z nieprzewidywalnie wysokimi opadami deszczu powoduje caÅ‚kowite zalanie uprawnych pól. BezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… podtopienia jest również zasypanie kanaÅ‚u melioracyjnego przez ówczesnego sÄ…siada, który nie zgodziÅ‚ siÄ™ na przyjÄ™cie tak wielkich iloÅ›ci spÅ‚ywajÄ…cych wód. Rodzina nie jest wówczas w stanie sfinansować kosztów ponownej melioracji. Macierowe Bagno zaczyna przypominać jeden wielki staw, a woda podtapia praktycznie wszystkie sÄ…siednie polne dziaÅ‚ki. Od tamtej pory znaczna część terenu pozostaje pod wodÄ….

W miejscowych zagłębieniach potorfowych powstajÄ… malownicze zbiorniki epizodyczne, w których pojawia siÄ™ różnorodna fauna i flora, a krajobraz przypomina dzikie naturalne rozlewiska, tworzÄ…ce niepowtarzalny klimat. Podczas silnych mrozów zalegajÄ…ca woda zamarza tworzÄ…c gÅ‚adka taflÄ™, przyciÄ…gajÄ…c amatorów Å‚yżew i Å›lizgawek, latem spacerowicze skuszeni piÄ™knem flory i fauny tego miejsca zwiedzajÄ… okolicÄ™.

Właściciele apelują jednak o przestrzeganie zakazu wejścia, ponieważ czarne stawy stworzone po wyrobiskach, były w latach 70-tych głębokie na blisko 4 metry i nieznana jest obecnie ich głębokość, a cały teren jest prywatny.

Proszą też o nie zaśmiecanie, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się pięknem natury.

IMG_9174-scaled.jpeg
34terfgfdsaSADF-scaled.jpg

Fauna i flora

Obecnie lista samych roÅ›lin naczyniowych Macierowego Bagna liczy ogóÅ‚em 140 gatunków, w tym 10 objÄ™tych ochronÄ… prawnÄ… (Å›ciÅ›le chronione: widÅ‚aki jaÅ‚owcowaty i goździsty, bagno zwyczajne Ledum palustre, pÅ‚ywacz drobny, rosiczka okrÄ…gÅ‚olistna Drosera rotundifolia, rosiczka poÅ›rednia, objÄ™te ochronÄ… częściowÄ…: bluszcz pospolity, grzybienie biaÅ‚e Nymphaea alba, kalina koralowa, kruszyna pospolita Frangula alnus) (Stolarz, 2012).

Ponadto, Bagno jest też miejscem wystÄ™powania rzadkich grzybów i porostów, w tym mÄ…kli tarniowej i pÅ‚ucnicy modrej, których obecność Å›wiadczy o bardzo niskim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Obszar ten charakteryzuje siÄ™ również zróżnicowanÄ… faunÄ…, gdzie wÅ›ród ptaków można obserwować żurawie, czaple białą, bociany, perkozka, kobuza, dziÄ™cioÅ‚a czarnego, czeczotkÄ™. CzÄ™sto na terenie pojawiajÄ… siÄ™ sarny, Å‚osie, żaby moczarowe, żmije i węże.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel: 500 220 780

ul.Torfowa 45, 05-077 ,Warszawa Wesoła - Macierowe Bagno

Dziękujemy za przesłanie formularza.

© 2022 by My Tree Home.

bottom of page